عضویت / ورود اعضاء
همه چیز درباره معدن طلای ۳۰۰۰ ساله زرترشت فاریاب
کد خبر : 139211202

معدن طلاي «زرترشت» در نزديكي شهرستان فارياب نیز در شرایط امنیتی در رسانه ها اعلام نشده است .

كشف معدن طلا مي تواند در اقتصاد يك كشور نقش مهمي ايفا كند، اما گاهي اين كشف ممكن است سالها به دليل برخي موضوعات از جمله مسائل امنيتي در ويترين هاي خبري حضور نداشته باشد. معدن طلاي «زرترشت» در نزديكي شهرستان فارياب نیز در چنین شرایطی قرار داشته است.
ماه گذشته محمود اسكندري نسب، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت جنوب کرمان در نشست خبري خود در مورد كشف معدن طلاي 3 هزار ساله زرترشت اظهارنظر كرد. اما اينكه اين معدن در چه زماني و چطور كشف شده است و ميزان ذخيره آن چقدر است موجب شد تا به سراغ سازمان زمين شناسي برويم.

 

بهروز برنا، معاون سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات معدنی در مورد معدن طلاي زرترشت اظهار كرد: نام قديمي اين معدن "زر درشت" است. در حفاري هاي باستان شناسي شهر قديمي جيرفت معروف به دقيانوس، ابزارآلاتي از جنس طلا بارها مشاهده مي شد. از آنجايي كه در گذشته خريد طلا از شهرهاي ديگر آنقدر مرسوم و آسان نبوده است در نتيجه فرضيه حضور ذخيره اي از طلا در اين منطقه كليد خورد.

 

سازمان زمين شناسي به دليل وظايف حاکميتي بر ذخاير ارزشمند همچون طلاي بررسي و مطالعه در اين منطقه را بر عهده گرفت.

 

به گزارش طلا آنلاین به نقل از ماین نیوز، به گفته برنا تحقيقات اوليه و مراحل ابتدايي اكتشاف اين معدن در دهه 70 آغاز شد اما شرايط حاكم بر كشور به دليل پايان يافتن 8 سال جنگ و شروع دوران سازندگي باعث شد تا سازمان زمين شناسي اين خبر را به صورت محرمانه پيگيري كند.

 

سازمان زمين شناسي ايران توسط كارشناسان خود در حين تهيه نقشه موفق به كشف محدوده اي اميدبخش از ذخاير طلا با قدمتي نزديك به 3 هزار سال در اين منطقه شد. البته با توجه به حضور بسيار كم طلا در سنگ كه ممكن است در هر تن تنها یک گرم طلا يافت شود، كشف اين منطقه آنقدر هم كار آساني نبود.

 

معاون سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات معدنی بيان كرد: پس از كشف اين منطقه شركت توسعه علوم زمين كه از زير مجموعه هاي سازمان زمين شناسي محسوب مي شود كار اكتشاف در منطقه را بر عهده گرفت. پس از انجام كارهاي مطالعاتي موردنياز براي مراحل اكتشاف، مراحله اصلي اكتشاف در دهه 80 آغاز شد.

 

رويكرد ضعيف دولت در دهه 80 نسبت به بخش معدن باعث شد مراحل اكتشاف اين معدن به دور از جنجال هاي خبري انجام شود اماخوشبختانه بخش معدن از ابتداي شكل گيري دولت تدبير و اميد در ويترين دولت جاي خوبي به خود اختصاص داد كه اين اتفاق منجر به رشد خوب اين بخش در چند ماه اخير و حضور سرمايه گذاران خارجي در معادن كشور شد.

 

سازمان زمين شناسي مسئول اصلي انجام مراحل اكتشاف معدن طلاي زرترشت با صرف هزينه هاي بسيار موفق به اخذ گواهي كشف براي اين منطقه با ذخيره قطعي بيش از 300 كيلوگرم شد.

 

وي در مورد ذخيره اين معدن اضافه كرد: قطعا ذخيره اين منطقه بسيار بيشتر از ميزان ثبت شده است، زيرا زرترشت روي كمربند آهن – طلاي سنندج سيرجان قرار دارد كه از كشور تركيه وارد ايران مي شود. در اين ناحيه معادن خوبي با ذخاير بالا همچون زرشوران، ساريگوني و.... قرار دارد.

 

برنا در مورد تامين امنيت منطقه در چند سال اخير با توجه به وجود ذخيره طلا افزود: هرچند تامين امنيت در برخي معادن به علت حضور اشرار كمي سخت است اما خوشبختانه حفاظت از اين منطقه با كمك مردم محلي به بهترين شكل انجام گرفت.

 

در حال حاضر معدن طلاي 3 هزار ساله زرترشت براي بهره برداري از سوي سازمان زمين شناسي به بخش خصوصي واگذار شده است و طبق برنامه ريزي هاي انجام گرفته ظرف 2 سال آينده وارد چرخه توليد كشور مي شود.


نظر شما
CAPTCHA

منبع : طلا نیوز | نویسنده : مدیر سایت | بازدید : 3944 |
تاریخ انتشار : 20 / 11 / 1392
تگ ها : معدن طلا    طلا    زمین شناسی      
لینک مستقیم:
http://www.jewelryonline.ir/news/id,2/news.html